Sub Committee

The 7th SDEF Convention and  14th Apex Body Meet approved the following Committees:

(a) Standing Committee 2 (Two) member from each Country

S.No

Name

Country

Designation

(1)

Er. Md. Fozlur Rahman Khan

Bangladesh

Member

(2)

Er. Fazlul Haque Mallick

Bangladesh

Member

(3)

Er. R. K Singh

India

President

(4)

Er. R. K. Rawat

India

Member

(5)

Er. Mohamed Waheed

Maldives

Member

(6)

Er. Kamal Aryal

Nepal

Secretary

(7)

Er. Barma Lal Rajbhandari

Nepal

Member

(8)

Er. S. M. Shakil Asraf

Pakistan

Member

(9)

Er. Syed Hasan Ahmed Zaidi

Pakistan

Member

(10)

Er. Chandrasiri Wanasinghe

Sri Lanka

Member

(11 )

Er. R. M. S. Upali

Sri Lanka

Member

(b) Technical Committee 2(Two) persons from each Country

S.No

Name

Country

Designation

(1 )

Er. Ajoy Kumar Sarker

Bangladesh

Member

(2)

Er. Aminul Islam Mintu

Bangladesh

Member

(3)

Er. Shivanand Hugar

India

Secretary

(4)

Er. Manmohan Rajbongshi

India

Member

(5)

Er. Hossain Mohamed Didi

Maldives

Member

(6)

Er. Pradeep Kumar Shrestha

Nepal

Member

(7)

Er. Dasharath Yadav

Nepal

Member

(8)

Er. Mahamud-ul-Hasan

Pakistan

Member

(9)

Er. Qasim

Pakistan

Member

(10)

Er. S.B. Udakumbura

Sri Lanka

President

(11 )

Er. P.A. D.R Chandrasiri

Sri Lanka

Member

 (c) Lady Diploma Engineers Committee 2 (Two) persons from each Country

S.No

Name

Country

Designation

(1 )

Er. Nigar Banu

Bangladesh

Secretary

(2)

Er. Mina Parvin

Bangladesh

Member

(3)

Er. Saira Naseem

India

Member

(4)

Er. Shimpi Borah Phukan

India

Member

(5)

Er. Chinee Maiya Maharjan

Nepal

Member

(6)

Er. Sarita Upadhaya

Nepal

Member

(7)

Er. (Mrs.) Harsha Mohottala

Sri Lanka

President

(8)

Er. (Mrs.) Kanthi De Silva

Sri Lanka

Member

(d) Technological Center Committee

Sl. No

Name

Country

Designation

(1 )

Er. Nihar Ranjan Mandal

Bangladesh

Member

(2)

Er. Kamruzzaman Nayan

Bangladesh

Member

(3)

Er. Sudhir Panwar

India

Secretary

(4)

Er. Angrej Singh

India

Member

(5)

Er. Ram Subaran Chaudhary

Nepal

President

(6)

Er. Jiban Ghimire

Nepal

Member

(9)

Er. Saman Talagala

Sri Lanka

Member

(10)

Er. Nalin Mendis

Sri Lanka

Member

e) Disaster Management Sub-Committee

S.No

Name

Country

Designation

(1 )

Er. Md. Atiar Rahman

Bangladesh

Member

(2)

Er.  Golam Mohammad

Bangladesh

Member

(3)

Er. R. A Patel

India

Secretary

(4)

Er.  P.C. Joshi

India

Member

(5)

Er.  Top Bahadur Baniya

Nepal

President

(6)

Er. Rajinanda Prasad Chaudhary

Nepal

Member

(9)

Er. Kamalanath Jinadasa

Sri Lanka

Member

(10)

Er. D. J. Amarakoon

Sri Lanka

Member

f) Sustainable Development Sub-Committee

S.No

Name

Country

Designation

(1 )

Er.  Md. Abdun Numan

Bangladesh

President

(2)

Er.  Md. Khabir Hossain

Bangladesh

Member

(3)

Er. Vijay Srivastava

India

Member

(4)

Er. J.S. Jaggi

India

Member

(5)

Er. Badri Bhandari

Nepal

Member

(6)

Er. Sadhu Sharan Purwe

Nepal

Member

(7)

 

Pakistan

Secretary

(8)

 

Pakistan

Member

(9)

Er. Wimal Jayawardena

Sri Lanka

Member

(10)

Er. (Miss) Muditha Prasadini

Sri Lanka

Member

g) TVET Development Sub-Committee

S.No

Name

Country

Designation

(1 )

Prof. Dr. Mohammad Golam Sultan Alam

Bangladesh

President

(2)

Er.  Md. Idris Ali

Bangladesh

Member

(3)

Er. N.K. Singh

India

Member

(4)

Er. P.K. Namdeo

India

Member

(5)

Er. Thakur Bhattrai

Nepal

Member

(6)

Er. Sundar Thapa

Nepal

Member

(9)

Er. Jagath Arawwawala

Sri Lanka

Secretary

(10)

Er. Lt. Col. Pani Kavikeshawa

Sri Lanka

Member

  1. The Kathmandu Convention-2015 unanimously decided to work on the following sectors:
  1. Disaster Management                                                Nepal
  2. Renewable Energy and Hydropower  Development        Sri Lanka
  3. Climate Change and Food Security                             India
  4. Engineering Education and Career Development           Bangladesh